Oct 22, 2016 10:29
7 yrs ago
Polish term

Analogia

Polish to German Tech/Engineering Construction / Civil Engineering
Rozebranie ścianek działowych z płyty gipsowo - kartonowej - analogia.

Podany fragment tekstu pochodzi z tresci przedmiaru.

Discussion

Agnieszka Paleczny Oct 23, 2016:
Odpowiedź na pytanie jak tłumaczyć na niemiecki słowo "analogia" jest taka: jeśli w kolumnie 2 (podstawa wyceny) podano KNR 4-04 0404-06 (lub jakąkolwiek inną tablicę z jakiegokolwiek innego katalogu, a tablica ta nie dotyczy rozbiórki ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych), w kolumnie 3 (opis robót) napisano "Rozebranie ścianek działowych z płyty gipsowo-kartonowej", po czym pojawia się słowo "analogia" - to nie tłumaczyć. Nie tłumaczyć z tego powodu, że w tym miejscu słowo to nie ma sensu - ma sens tylko w kolumnie 2 (podstawa wyceny). W kolumnie 3 (opis robót) umieszcza się szczegółowy opis robót - dokładnie takich, jakie mają być wykonane, ewentualne "analogie" dotyczą podstawy wyceny, a nie opisu.
Leopold Laskowski (asker) Oct 23, 2016:
@Aga: dziekuje za obszerne wyjasnienia, pytalem jednak o propozycje tlumaczenia slowa "analogia" na jez niemiecki.

@Andrzej: skierowalem pytanie do autora tekstu. Zobaczymy co odpowie.
Agnieszka Paleczny Oct 23, 2016:
i dokończenie poprzedniego wpisu:
Jeśli nie jest to zamówienie publiczne, to przy zestawianiu przedmiaru (i wycenie robót) również stosuje się pewne zasady (zasady środowiskowe, katalogi etc.). Nie ma przedmiaru, który zawierałby tylko jedną kolumnę - dana pozycja przedmiaru (wiersz) obejmuje zawsze 5 kolumn (numer pozycji - podstawa wyceny - opis robót, wyliczenie ilości - jednostka miary - ilość).

Jeśli z polskiego przedmiaru wyrzucimy podstawę wyceny (kolumna 2) i szczegółowe wyliczenie ilości z kolumny 3 (pozostanie tylko numer pozycji, opis robót, jednostka miary i ilość), to otrzymamy niemiecki Leistungsverzeichnis (wykaz robót).
Agnieszka Paleczny Oct 23, 2016:
Rozumiem, że roboty mają być wykonane w ramach zamówienia publicznego. W tym wypadku obowiązuje ustawa z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tekst można znaleźć w sieci) i dwa rozporządzenia ministra infrastruktury - z 18 maja 2004 roku i 2 września 2004 roku. Jeśli w przedmiarze podaje się podstawę wyceny, to znaczy, że jest zestawiony zgodnie rozporządzeniem z 18 maja 2004 roku (wg rozporządzenia z 2 września w przedmiarze nie wskazuje się podstawy wyceny, zamawiający podaje tylko odpowiednie numery specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót).
Prawidłowy układ przedmiaru z podaniem podstawy wyceny jest taki:
kolumna 1: numer pozycji
kolumna 2: podstawa wyceny
kolumna 3: opis robót, wyliczenie ilości
kolumna 4: jednostka miary
kolumna 5: ilość.
Prawidłowy układ przedmiaru bez podstawy wyceny (zgodny z rozporządzeniem z 2 września 2004 roku):
kolumna 1: numer pozycji
kolumna 2: kod pozycji przedmiaru (określony zgodnie z ustaloną indywidualnie systematyką robót)
kolumna 3: numer specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, zawierającej wymagania dla danej pozycji przedmiaru
kolumna 4: opis robót, wyliczenie ilości
kolumna 5: ilość.
Leopold Laskowski (asker) Oct 23, 2016:
@Andrzej:
Zdanie poprzedzajace
Wykucie z muru ościeżnic drewnianych o powierzchni do 2m2

@Aga: faktycznie chodzi o podstawe wyceny, przy czym wszystkie wpisy sa umieszczone w jednej kolumnie
Andrzej Mierzejewski Oct 22, 2016:
Wyjaśnij z autorem dokumentu.
Agnieszka Paleczny Oct 22, 2016:
Tu chodzi o podstawę wyceny. Jako podstawę wyceny wskazano pozycję z Katalogu Nakładów Rzeczowych (z KNR 4-04). Z braku pozycji, która dokładnie odpowiada danym robotom wskazano pozycję podobną (o zbliżonych nakładach rzeczowych) - w tym wypadku jest to pewnie KNR 4-04 0404-06. Stąd "analogia" - ale uwaga ta powinna być umieszczona w kolumnie 2 przedmiaru (podstawa wyceny), a nie w kolumnie 3 (opis robót).
Andrzej Mierzejewski Oct 22, 2016:
IMO chodzi o wykonanie rozbiórki tak samo jak czegoś wymienionego wcześniej. Tylko ty znasz treść. Zawsze możesz pytać autora o wyjaśnienie.
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search