Off topic: Okrakiem na barykadzie, czyli kontynuacja wątku Lucyny o teoriach spiskowych
Autor de la hebra: Rafal Piotrowski
Rafal Piotrowski
Rafal Piotrowski  Identity Verified
Reino Unido
Local time: 11:44
Miembro 2009
inglés al polaco
+ ...
Sep 26, 2009

Witajcie

Zauważyłem, że kilka osób jest/byłoby (być może) zainteresowanych rozmową nt. medycyny alternatywnej z domieszką dywagacji na temat nauk i nienauk, etc., co poruszone zostało w wątku "Świat przed Prozem", przez m. in. Lucynę Długołecką, Michała Berskiego e tutti quanti.

Osobiście temat mnie interesuje, i to bardzo - mianowicie, jakie macie poglądy w kwestiach takich jak NWO plu
... See more
Witajcie

Zauważyłem, że kilka osób jest/byłoby (być może) zainteresowanych rozmową nt. medycyny alternatywnej z domieszką dywagacji na temat nauk i nienauk, etc., co poruszone zostało w wątku "Świat przed Prozem", przez m. in. Lucynę Długołecką, Michała Berskiego e tutti quanti.

Osobiście temat mnie interesuje, i to bardzo - mianowicie, jakie macie poglądy w kwestiach takich jak NWO plus ogólna spiskowa teoria dziejów. Myślę, że pozorne zawężenie tematu jest tu de facto, dzięki ogólnemu ujęciu, jego POSZERZENIEM ze względu na wewnętrzną wielowątkowość. I liczę na obfite wypowiedzi.

Skąd tytuł? Cóż, chciałbym tu zająć stanowisko jednostki starającej się zrozumieć obie strony, a to grozi polemiką z nimi oboma, zaś metafora nawet jeśli jest komuś nieznana, to przejrzysta

Na początek poproszę do tablicy Lucynę, pytając: Jak wg Ciebie zostało naukowo udowodnione istnienie duszy? Nie mam zamiaru ani kogokolwiek, ani czyichkolwiek poglądów wykpiwać (chyba że w reakcji na podobną zaczepkę w moim kierunku); swoje poglądy też obiecuję nakreślić dla zainteresowanych. Zaś przede wszystkim - liczę na arcyciekawą wymianę poglądów przez tych dyskutantów, którzy nie uważają takiego tematu za stratę czasu.

Zapraszam - w pierwszym rzędzie Lucynę, i wszystkich chętnych do wymiany poglądów.

Rafał
Collapse


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Polonia
Local time: 12:44
inglés al polaco
+ ...
In Memoriam
Melduję ję :-) Sep 26, 2009

Kolega podał mi kiedyś link dotyczący tych badań nad duszą, ale nie mogłam go teraz znaleźć w Ulubionych. Napisałam do kolegi, może znów go będę miała, bo nie chciałabym teraz niczego przekręcić, a jak nie odzyskamy tego linku, to spróbuję coś ostrożnie z głowy napisać.

 
Rafal Piotrowski
Rafal Piotrowski  Identity Verified
Reino Unido
Local time: 11:44
Miembro 2009
inglés al polaco
+ ...
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Ciąg dalszy... Sep 27, 2009

Witam niedzielnie

Dzięki Lucynie za odzew; rozumiem, że był krótki "z ostrożności" Zaś tak poważniej: dzięki Ci również za chęć podzielenia się w przyszłości Twoimi przemyśleniami i/lub wiedzą. Chciałbym tu zapowiedzieć, że będę niejednokrotnie odgrywał rolę advocatus diaboli, podając w wątpliwość tezy, które wydawać mi si�
... See more
Witam niedzielnie

Dzięki Lucynie za odzew; rozumiem, że był krótki "z ostrożności" Zaś tak poważniej: dzięki Ci również za chęć podzielenia się w przyszłości Twoimi przemyśleniami i/lub wiedzą. Chciałbym tu zapowiedzieć, że będę niejednokrotnie odgrywał rolę advocatus diaboli, podając w wątpliwość tezy, które wydawać mi się będą niedostatecznie dowiedzione, czy ryzykowne/naciągane (w moim rzecz jasna odczuciu).

Stąd pierwsze "wyzwanie": moim zdaniem nauka jak dotychczas NIE UDOWODNIŁA ani istnienia, ani nieistnienia duszy. Są natomiast pewne logiczne przesłanki przemawiające na korzyść i niekorzyść tego poglądu. Zwolennik eschatologii będzie szukał "twardych" danych na poparcie swoich zapatrywań, i takowe znajdzie, podobnie jak ten, który wierzy tylko w somatykę. Nie ma natomiast - o ile mi wiadomo - danych udowadniających jedno lub drugie ponad wszelką wątpliwość. Gdyby tak było (bez względu na to, KTÓRĄ teorię taki dowód popierałby), to obrońców teorii nieprawdziwej można by śmiało i bezkarnie nazywać osobami niespełna rozumu, gdyż negowaliby FAKTY/PRAWDĘ. A póki co to nazywanie takie pozostaje tylko inwektywą.

Z pewnością jest wiele spraw, o których mi nie wiadomo; być może więc masz, Lucyno, wiadomości, których po prostu nie znam, i chętnie się z nimi zaznajomię. Chciałbym jednak podkreślić tu jedną ważną rzecz:

Zjawiska paranormalne istnieją/wydarzają się ponad wszelką wątpliwość. Przez "paranormalne" rozumiem "niewytłumaczalne" (czego konsekwencją jest to, że niekoniecznie są "nadprzyrodzone"!), to raz. Dwa, że ich występowanie oznacza PERCEPCJĘ odbiorcy - ktoś był ich świadkiem, subiektywnym odbiorcą. Pomijając niedokładność relacji, powinniśmy pamiętać o niedoskonałościach samego aparatu odbiorczego; nastawienie osoby, ewentualne zaburzenia osobowości (co nie znaczy, że automatycznie klasyfikuję takich ludzi jako zaburzonych DLATEGO, że widziały coś takiego! - ale uczciwość bezstronnego badacza nakazuje postawić takie pytanie: czy odbiorca był przy zdrowych zmysłach, bez obrazy). Czy wobec tego moglibyśmy wspólnie skupić się na wydarzeniach zarejestrowanych np. przez instrumenty takie jak kamery etc., które z oczywistych względów halucynacjom nie podlegają (tu przykład ogranicza się do zjawisk wizualnych, choć my, jako dyskutanci, nie musimy)? I o tym osobiście chciałbym usłyszeć. A także o badaniach z wykorzystaniem metod ścisłych.

Tyle tytułem przydługiego może nieco wstępu - i do rychłego zobaczenia na forum

Rafał
Collapse


 
Evonymus (Ewa Kazmierczak)
Evonymus (Ewa Kazmierczak)  Identity Verified
Polonia
Local time: 12:44
Miembro 2010
inglés al polaco
+ ...
świat przed prozem Sep 27, 2009

Rafal Piotrowski wrote:
Zauważyłem, że kilka osób jest/byłoby (być może) zainteresowanych rozmową nt. medycyny alternatywnej z domieszką dywagacji na temat nauk i nienauk, etc., co poruszone zostało w wątku "Świat przed Prozem", przez m. in. Lucynę Długołecką, Michała Berskiego e tutti quanti.
Rafał


witam, czy mogę prosić o link do powyższego wątku? dziękuję, Ewa


 
Rafal Piotrowski
Rafal Piotrowski  Identity Verified
Reino Unido
Local time: 11:44
Miembro 2009
inglés al polaco
+ ...
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Prawdopodobne zamknięcie tematu... Sep 27, 2009

Hm, z żalem muszę przyznać, że "off-topikowość" tematu wykracza poza zakres określony w regulaminie, i wątek prawdopodobnie zostanie zamknięty Ale cóż - mea culpa, nie doczytałem.

Pozdrawiam wszystkich, i przepraszam za zamieszanie.

Rafał


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderador(es) de este foro
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Okrakiem na barykadzie, czyli kontynuacja wątku Lucyny o teoriach spiskowych






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »