Arbitraż KudoZ PL>ENG: nauczanie początkowe
Автор темы: PAS
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 20:04
польский => английский
+ ...
Oct 17, 2003

nie spodziewałem się być inicjatorem takowego, ale jednak.

http://www.proz.com/kudoz/547383
(i zarazem pytanie 444884, do którego Moonia podała odnośnik)

Otóż nauczanie początkowe to jest specjalizacja pozwalająca nauczycielowi uczyć w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Elementary education to albo wykształcenie podstawowe, albo nauczanie w
... See more
nie spodziewałem się być inicjatorem takowego, ale jednak.

http://www.proz.com/kudoz/547383
(i zarazem pytanie 444884, do którego Moonia podała odnośnik)

Otóż nauczanie początkowe to jest specjalizacja pozwalająca nauczycielowi uczyć w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Elementary education to albo wykształcenie podstawowe, albo nauczanie w szkole podstawowej w ogóle.
Owszem, nauczanie początkowe jest częścią "elementary education", ale jest to podzbiór. Nauczycielowi bez odpowiednich uprawnień nie wolno uczyć w klasach 0-3.

Proponuję następujące terminy:
- K-3 education,
- Education in grades 0 to 3.

Linków angielskich nie podaję, bo jest ich dużo, a autoryret w sprawach nauczania w Polsce właśnie stoi mi nad głową

Paweł Skaliński
Collapse


 
Ewa Nowicka
Ewa Nowicka  Identity Verified
Великобритания
Local time: 19:04
английский => польский
+ ...
nauczanie poczatkowe Oct 17, 2003

opierajac sie na osobistym doswiadczeniu(a raczej na osobistym doświadczeniu mojej pociechy), moge zasugerowac, ze nazwą - odpowiedznikiem nauczania początkowego w WB jest "Early Years Education" i zgadzam się, że "elementary education" brzmi jak stopień wykształcenia, ale cóż, decyzja zapadła...

 
Robert Zawadzki (X)
Robert Zawadzki (X)  Identity Verified
Local time: 20:04
английский => польский
+ ...
Czy K3 nie jest US? Czy w UK też tego się używa? Oct 19, 2003

.

 
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Local time: 19:04
польский => английский
+ ...
Popieram 'early years education' NowEvy Oct 20, 2003

W przypadku Wielkiej Brytanii, jak jest w innych krajach - nie wiem. Z K-3 tutaj nigdy się nie spotkałam.

Przy okazji, jestem właśnie w trakcie przeprowadzki i jakiekolwiek zmiana będzie wprowadzona z opóźnieniem, za co od razu przepraszam!

Pozdrawiam,
Kasia


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 20:04
польский => английский
+ ...
Автор темы
nauczanie Oct 20, 2003

Zgadza się - K-X (X = 3, 6, 12) jest określeniem jak najbardziej amerykańskim, ale asker nie wspomniał o kraju przeznaczenia...

Gwoli wyjaśnienia "K" to jest Kindergarten, czyli po naszemu zerówka.

Może w ogóle się pospieszyłem, bo arbitraż w zasadzie się powinno zgłaszać po wpisie do glosa, a takiego nie było.
Bardziej mi chodziło o uściślenie terminu i tłumaczenia.

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Польша
Local time: 20:04
немецкий => польский
+ ...
0-3 czy 1-4, a może 0-4? Oct 23, 2003

PAS wrote:

Otóż nauczanie początkowe to jest specjalizacja pozwalająca nauczycielowi uczyć w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.


Paweł Skaliński


jestem starej daty (przedzerówkowej) i sobie ubzdurałam, że nauczanie początkowe dotyczy klas 1-4. czy ktoś wie, w jakim rozporządzeniu ministra oświaty tego szukać? zafrapował mnie problemik....
Pozdrawiam
Agnieszka


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 20:04
польский => английский
+ ...
Автор темы
początkowe Oct 27, 2003

hmmm... Nie mogę znaleźć dowodów, a Dyrekcja podaje tylko dowody poszlakowe.

Na UW w opisie kierunku nauczania początkowego jest 1-3.
Zerówki pojawiły się w szkole stosunkowo niedawno (było o tym w gazetach) i na pewno nauczanie w klasie zerowej jest traktowane jako nauczanie początkowe.
Na pewno nie obejmuje klasy czwartej, bo w czwartej już się pojawiają "odrębne" przedmioty (np. przyroda).
Znajdę przepisy.

P.A.S.


 
Ewa Nowicka
Ewa Nowicka  Identity Verified
Великобритания
Local time: 19:04
английский => польский
+ ...
czwarta nie! Oct 28, 2003

Zgadzam się, pamiętam, że w czwartej klasie ma się osobnych nauczycieli do poszczególnych przedmiotów i nawet jest już historia! (czy nie?). Nauczanie początkowe prowadzi jeden nauczyciel na klasę (język polski, matematyka, środowisko)Ach... moja pani była taka śliczna... wszyscy się podlizywali! ;o))
W UK jest podobnie. Na początku jeden nauczyciel naucza pisania, czytania i liczenia, wszystkiego po trochu, z tym, że
... See more
Zgadzam się, pamiętam, że w czwartej klasie ma się osobnych nauczycieli do poszczególnych przedmiotów i nawet jest już historia! (czy nie?). Nauczanie początkowe prowadzi jeden nauczyciel na klasę (język polski, matematyka, środowisko)Ach... moja pani była taka śliczna... wszyscy się podlizywali! ;o))
W UK jest podobnie. Na początku jeden nauczyciel naucza pisania, czytania i liczenia, wszystkiego po trochu, z tym, że tutaj do pierwszej klasy idą pięcioletnie dzieci (!)
Collapse


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Польша
Local time: 20:04
немецкий => польский
+ ...
eee.... Oct 30, 2003

ja miałam historię dopiero w piątej klasie. Ale macie rację, była już przyroda, geografia i ZPT. Ale się wzruszyłam grzebiąc w starych świadectwach... I nawet z zachowania miałam dobry... ;o)

Pozdr
-A-


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Модератор(ы) этого форума
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitraż KudoZ PL>ENG: nauczanie początkowe






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »