Onorariu în lei sau în moneda țării de rezidență?
Thread poster: LidiaCHM
LidiaCHM
LidiaCHM
Romania
English to Romanian
+ ...
Feb 5

Bună seara,
O întrebare pentru colegii traducători autorizați de Ministerul Justiției care activează în alte țări decât România: în cadrul încheierii de legalizare, atunci când se menționează onorariul încasat, dacă nu sunt în România și deci nu pot să încasez în lei, pot să specific valoarea onorariului în moneda țării în care mă aflu? (Euro, USD, liră sterlină)?
Mulțumesc!


 
Mihaela C N Plamadeala
Mihaela C N Plamadeala  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:32
English to Romanian
+ ...
Onorariu Feb 8

Eu sunt traducator autorizat, înregistrat la ambasada Romaniei din Londra și da, in cadrul declaratiei de certificare spun ce onorariu am încasat în lire.

 
LidiaCHM
LidiaCHM
Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesc! Feb 16

Mihaela C N Plamadeala wrote:

Eu sunt traducator autorizat, înregistrat la ambasada Romaniei din Londra și da, in cadrul declaratiei de certificare spun ce onorariu am încasat în lire.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Onorariu în lei sau în moneda țării de rezidență?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »