Payoneer dışında ne kullanıyorsunuz?
Thread poster: Baran Keki
Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:44
Member
English to Turkish
Oct 4, 2023

Selam arkadaşlar,
Türkiye'de konumlu olup yurtdışından bürolarla çalışan çevirmen arkadaşların ödemeleri almak için kullandıkları yöntemleri merak ediyorum. Wise'ın çekilmesinden sonra Payoneer'e mahkum olduk. Payoneer fahiş fiyatlar uyguluyor. Kafalarına göre bazı SEPA ödemelerinden 0.90 EUR kesinti yapıyorlar (normalde bunun olmaması lazım) ve paraları Türkiye'deki hesabınıza çektiğinizde %2 haraç koyuyor (2000 EUR transferde 40 EUR kesinti kabul edilem
... See more
Selam arkadaşlar,
Türkiye'de konumlu olup yurtdışından bürolarla çalışan çevirmen arkadaşların ödemeleri almak için kullandıkları yöntemleri merak ediyorum. Wise'ın çekilmesinden sonra Payoneer'e mahkum olduk. Payoneer fahiş fiyatlar uyguluyor. Kafalarına göre bazı SEPA ödemelerinden 0.90 EUR kesinti yapıyorlar (normalde bunun olmaması lazım) ve paraları Türkiye'deki hesabınıza çektiğinizde %2 haraç koyuyor (2000 EUR transferde 40 EUR kesinti kabul edilemeyecek kadar yüksek bence. Wise olsa en fazla 8-9 EUR kesinti olurdu).
Payoneer ismi cismi olduğundan dolayı güvenli gözüküyor, ama kestiği ücretler uzun vadede çok yüksek. Güvenli ve daha ekonomik alternatiflerden yararlanan arkadaşlar deneyimlerini ve bilgilerini paylaşırlarsa hepimize çok büyük iyilik ve insanlık yapmış olurlar. Düşüncelerinizi almak dileğiyle.
Collapse

Omer Dasbilek
Omer Dasbilek  Identity Verified
Türkiye
Member (2013)
English to Turkish
+ ...
Ben de merak ediyorum Oct 5, 2023

Merhaba Baran Bey,

Aslında bu sorunuzun yanıtını ben de çok merak ediyorum. Sebebini bilemiyorum ama ödeme sistemleri maalesef birer birer ülkemizi terk ediyor. İlk önce PayPal (her ne kadar fahiş fiyatlar uygulasa da) ardından Skrill ve şimdi Wise, sırada hangisi var bilmiyorum. Mecbur kalmadıkça, ara sıra Payoneer kullanan birisi olarak sadece buna bağlı kalmamamız lazım, başka güvenilir yöntemler varsa arkadaşlar bizleri de aydınlatırlarsa sevinirim. ... See more
Merhaba Baran Bey,

Aslında bu sorunuzun yanıtını ben de çok merak ediyorum. Sebebini bilemiyorum ama ödeme sistemleri maalesef birer birer ülkemizi terk ediyor. İlk önce PayPal (her ne kadar fahiş fiyatlar uygulasa da) ardından Skrill ve şimdi Wise, sırada hangisi var bilmiyorum. Mecbur kalmadıkça, ara sıra Payoneer kullanan birisi olarak sadece buna bağlı kalmamamız lazım, başka güvenilir yöntemler varsa arkadaşlar bizleri de aydınlatırlarsa sevinirim.

Herkese sağlıklı günler diliyorum,
Ömer
Collapse

ATIL KAYHAN
Baran Keki

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Binance Oct 7, 2023

Anında aktarım için Binance kullanabilirsiniz.
Şöyle oluyor
- Binance wallet adresinizi diğer ülkedeki Binance kullanıcısına bildiriyorsunuz.
- Wallet adresinize karşı taraf ödeme yapıyor (Theterium Dolarını yani USDT kullanın- çoğunlukla 1USDT=1USD)
- Size gönderilen doları TRY (TL) para birimine dönüştürün
- Binance hesabınızdan Türkiye'deki banka hesabınıza gönderin. Anlık geçiyor hesaba.

Yani örneğin Hindistan'da
... See more
Anında aktarım için Binance kullanabilirsiniz.
Şöyle oluyor
- Binance wallet adresinizi diğer ülkedeki Binance kullanıcısına bildiriyorsunuz.
- Wallet adresinize karşı taraf ödeme yapıyor (Theterium Dolarını yani USDT kullanın- çoğunlukla 1USDT=1USD)
- Size gönderilen doları TRY (TL) para birimine dönüştürün
- Binance hesabınızdan Türkiye'deki banka hesabınıza gönderin. Anlık geçiyor hesaba.

Yani örneğin Hindistan'da Bİnance kullanan kişi sizin Binance wallet adresinize 1 saniyede gönderiyor parayı.
Sizin Binance hesabınızdan Türkiye'deki herhangi bir banka hesabına para çekmeniz de 1 sn sürüyor.
2 saniyede Binance ağıyla dünyanın her yerinden para alabilirsiniz.
Ancak Binance aktarım gerçek kişiden gerçek kişiye, yani kişisel hesaplar arası olmalı.
Kurumsal üyeliğiyle ilgili ayrıntıları bilmiyorum ancak sanırım yatırım şirketleri, borsa simsarları, kur dönüştürücüler gibi bir faaliyetiniz olmalı.
İŞler karışır.
A kişisinden B kişline anında aktarım için ideal.

Ancak Amerikadaki bir X LTD adlı bir çeviri şirketi oraya üye olup size para gönderemez.
Çalıştığınız şirketteki personelden birinin Binance hesabı varsa ya da açarsa, şirket ona öder, o da size öder.

Binance kimlik ve adres doğrulama adımları bıktırıcıdır.
Ancak sonuna kadar tamamlamalısınız.

Kolay gelsin,

M. Ali
Collapse

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Teşekkürler Ali Bey Oct 7, 2023

Öneriniz için teşekkürler, fakat pek aradığım türde bir çözüm gibi görünmüyor.
Payoneer yeterince güvenli ve hızlı sayılır (transfer 1 gün içerisinde gerçekleşiyor), fakat sorun insafsızca hizmet parası kesmesi. Geçenlerde EUR hesabımdan aylarca birikmiş bir meblağı (4800 EUR) Türkiye'deki bankamın EUR hesabıma çekmeye kalktım 97 küsur EUR para kestiler. 97 EUR az para değil. Dediğim gibi Wise olsa en fazla bunun 6'da, hatta 7'de biri oranında bir ke
... See more
Öneriniz için teşekkürler, fakat pek aradığım türde bir çözüm gibi görünmüyor.
Payoneer yeterince güvenli ve hızlı sayılır (transfer 1 gün içerisinde gerçekleşiyor), fakat sorun insafsızca hizmet parası kesmesi. Geçenlerde EUR hesabımdan aylarca birikmiş bir meblağı (4800 EUR) Türkiye'deki bankamın EUR hesabıma çekmeye kalktım 97 küsur EUR para kestiler. 97 EUR az para değil. Dediğim gibi Wise olsa en fazla bunun 6'da, hatta 7'de biri oranında bir kesinti olurdu ve aynı hızda hesaba geçerdi...
Bu arada benim derdim paraları TL'ye çevirerek TL hesabına yatırmak değil. EUR-EUR transfer yapıyorum. Payoneer'in kesintileri (bu arada USD ödemelerinde her gelen ödeme için neredeyse 1 dolar kesinti yapıyorlar, paralar birikip Türkiye'ye çektiğinizde de toplam meblağın %2'si oranında kesinti yapıyorlar. Bir sene içinde Payoneer'e kaptırdığınız paralar binlerce doları, Euro'yu aşabilir) dışında sorun yok. Her para birimi için Wise gibi IBAN hesapları veriyor, rahatlıkla SEPA transferi yapılabiliyor. Sorun kestiği haraçlar. Aynı mantıkla işleyen, daha az kesinti yapan ve tabii ki de güvenilir (kafalarına göre hesabı kapatmayan, paranın üzerine çökmeyen) bir çözüm arıyorum.
Uption diye bir şey duydum, EUR, GBP IBAN'ları sağlayan, sanırım yerli bir ödeme sistemi (ne kadar güvenilir emin olamıyorum).
Aynı şekilde işleyen ZEN.com diye bir Polonya/Litvanya ödeme sistemi var. Kişisel hesaptan ufak meblağlar transfer ettim, sorun yok, ama müşterilerle büyük meblağlarda kullanmadım. Sanırım düzenli kullanmaya başladığınızda paralı business tarifelerine geçmenizi isteyeceklerdir.
Eğer bu ikisini (Uption, Zen.com) düzenli kullanan kişiler varsa, deneyimlerini duymak isterim.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Article: Inside Paypal’s Billion Dollar Battle For Payment Processing Dominance Oct 11, 2023

Bugün Forbes dergisi PayPal ile ilgili aşağıdaki makaleyi yayınladı. Makale PayPal'ın geçen sene Amsterdam Hollandalı rakibi Adyen ve Stripe gibi diğer firmalar ile rekabet etmek için fiyatlarını düşürdüğünden bahsediyor.
... See more
Bugün Forbes dergisi PayPal ile ilgili aşağıdaki makaleyi yayınladı. Makale PayPal'ın geçen sene Amsterdam Hollandalı rakibi Adyen ve Stripe gibi diğer firmalar ile rekabet etmek için fiyatlarını düşürdüğünden bahsediyor.

https://www.forbes.com/sites/emilymason/2023/10/11/inside-paypals-billion-dollar-battle-for-payment-processing-dominance/?sh=1acee8d61077

PayPal, Adyen ve Stripe daha çok "platform business" dedikleri eBay, Etsy, Shopify ve Ticketmaster gibi web sitelerine hitap ediyor imiş. Örneğin, Adyen bir Hollanda firması ama ABD'de tüm gücüyle varlık gösteriyor. Adyen web sitesi şunu yazıyor:

Accept payments everywhere
Let your customers pay wherever and however they prefer. Work with one provider to accept, process, and settle payments.

Pricing
For each transaction, we charge a fixed processing fee + a fee determined by the payment method. Other Adyen products, besides payment methods, are priced separately.
Processing fee: €0.11

We can link multiple bank accounts with multiple currencies, so we don’t have to convert the currency.

Yukarıdaki alıntı Adyen web sitesinden direkt. Gerçi bizim süper volatil Türk Lirası için ne derler, hiç bilmiyorum ama bence araştırmaya değer. Adyen sadece bazı ürünler veya servisler için etik değerlere uymadığından bu ürünlerle çalışmıyoruz, diyor. ("Prohibited and Restricted products & services")

Ülke olarak herhangi bir sınırlamaya rastlayamadım. Yine Adyen sitesinden:

Payments
Accept payments on your website and in-app
In-person payments
Accept payments with terminals and devices
Cross channel
Build journeys across sales channels
Adyen for Platforms
Embed payments into your platform or marketplace

Bu Information Technology konusunda benden daha bilgili arkadaşlar Adyen hizmetlerini analiz edebilirse daha iyi olur. Tabii Adyen harici diğer "payment processing" firmalar da var.
Collapse

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Bu harika bir haber! Oct 13, 2023

ATIL KAYHAN wrote:

Vakit ve emek harcayıp burada değerli görüşlerini paylaşan tüm meslektaşlara teşekkür ederim. Her zaman söylemişimdir, burada birbirine yardımcı olmak için can atan nefis bir komüniteye sahibiz.
Bu başlık altındaki düzinelerce mesajdan (ki tüm mesajları okumak saatlerimi aldı) anladığım kadarıyla insanımız ya Payoneer kullanıyor ya da Almanya'daki akrabalarının Paypal hesaplarını kullanıyor. Rekabet karşısında Paypal'ın aldığı bu karar kuşkusuz Belçika'daki dayı oğlunun Paypal'ını kullanan meslektaşların yüzünü güldürecek. Onlar adına sevindim.
Beri yandan Payoneer bu ülkede tabiri caizse 'tekel' durumunda. Hizmet ücretini %2'den %8'e, hatta %10'a çıkarsa da yapacak bir şey yok. Gene seve seve onu kullanmaya devam edeceğiz.
Sanırım uzun vadede yapılacak en mantıklı işlerden biri tası tarağı toplayıp Uruguay'a gitmek. Acaba oraya vize uygulanıyor mu? Bilen birileri varsa, bilgilendirirlerse çok makbule geçer. Eminim tez zamanda bu konuda da çok sayıda kıymetli bilgi alacağız. Bu başlığı takip etmeye devam ediniz.

[Edited at 2023-10-13 12:54 GMT]

Metin Demirel
Metin Demirel  Identity Verified
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
. Oct 13, 2023

Baran Bey, Uruguay ve vize süreci ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Ama bu konuda bilgi sahibi olanlar, müstehcen ifadelerin kullanıldığı bir ortamda paylaşım yapmaktan çekinebilirler.

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
. Oct 13, 2023

Metin Demirel wrote:
Baran Bey, Uruguay ve vize süreci ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Ama bu konuda bilgi sahibi olanlar, müstehcen ifadelerin kullanıldığı bir ortamda paylaşım yapmaktan çekinebilirler.

Hoyratça ifadelerimle hassas duygularınızı incittiğim için özür dilerim. Son derece nazik bir üslupla yazmış olsaydım da insanların bir şeyleri paylaşmaktan çekinebileceklerinden emin olabilirsiniz efendim.
Saygılar.

Metin Demirel
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
. Oct 13, 2023

Baran Keki wrote:

Metin Demirel wrote:

Hoyratça ifadelerimle hassas duygularınızı incittiğim için özür dilerim. Son derece nazik bir üslupla yazmış olsaydım da insanların bir şeyleri paylaşmaktan çekinebileceklerinden emin olabilirsiniz efendim.
Saygılar.

Benim duygularım incinmedi, o bakımdan müsterih olun. Eğer farklı bir ortamda benim üslubuma tanık olsaydınız, muhtemelen benden iğrenirdiniz. Ama müşterilerimle nasıl konuşuyorsam, herkese açık bir ortamda meslektaşlarımla da aynı üslupla konuşuyorum. Çünkü, en azından buna layık olduğumuzu düşünüyorum.

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
. Oct 13, 2023

Metin Demirel wrote:
Ama müşterilerimle nasıl konuşuyorsam, herkese açık bir ortamda meslektaşlarımla da aynı üslupla konuşuyorum. Çünkü, en azından buna layık olduğumuzu düşünüyorum.

Tebrikler Metin Bey, takdire şayan bir tavır ve tutum izliyorsunuz. Mevzuyu daha fazla kişiselleştirmeden konuya bağlı kalırsak belki diğer kişilerin yararına olur.
Teşekkürler.

Metin Demirel
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
. Oct 13, 2023

Baran Keki wrote:

Tebrikler Metin Bey, takdire şayan bir tavır ve tutum izliyorsunuz. Mevzuyu daha fazla kişiselleştirmeden konuya bağlı kalırsak belki diğer kişilerin yararına olur.
Teşekkürler.

Mevzu kişisel değil. Kolay gelsin.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Payoneer dışında ne kullanıyorsunuz?

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »